Fifa-forever

Životopisy

W.Rooney

Celé jméno - Wayne Rooney

Datum narození - 24.11.1985

Místo narození - Liverpool

Výška - 181cm

Přezdívka - Ronaldinho Gaúcho

Současný klub - Manchester United

Číslo - 10

Pozice - útočník

 

 

Je to anglický útočník, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších útočníků současnosti. V září 2005 byl dokonce zvolen svými profesionálními kolegy nejlepším mladým hráčem roku. Nyní působí v anglickém velkoklubu Manchester United a reprezentuje svou rodnou vlast. V minulé sezoně působil po boku Ruuda van Nistelrooye jako druhý útočník, ale po jeho přestupu do Realu Madrid je hlavním útočníkem United právě Rooney. V klubu nosí na zádech číslo osm a v reprezentaci devítku. Ačkoli se o něm vědělo již v roce 2002, poprvé jeho hvězda zazářila v roce 2004 na mistrovství Evropy v Portugalsku. Dokázal tam vstřelit čtyři góly. Anglický trenér Sven-Goran Eriksson přirovnával Rooneyho k takové legendě, jako je Brazilec Pelé.

    Rooney na sebe poprvé vážněji upozornil v říjnu roku 2002. Tehdy se stal nejmladším střelcem Premier League, když mu bylo pouhých 16 let a 360 dnů (tento rekord byl již doposud dvakrát překonán). Svůj první gól zaznamenal v barvách Evertonu.

    Rooney přepisoval fotbalové statistiky i v anglické reprezentaci. 12.února 2003 se stal nejmladším hráčem, který kdy oblékl dres anglické fotbalové reprezentace (tehdy mu bylo 17 let a 111 dní). Bylo to v přátelském zápase proti Austrálii. Tento rekord však byl brzy překonán a zasloužil se o to anglický mladík Theo Walcott. Rooney se stal také nejmladším střelcem Anglie, když mu bylo 17 let a 317 dnů.

    Svůj talent dokonale zúročil na Euro 2004 v Portugalsku, kde patřil k nejpříjemnějším překvapením turnaje. Rooney znovu přepisoval fotbalové statistiky, ačkoli tentokrát jeho rekord vydržel pouhé čtyři dny. 17.června 2004 se stal nejmladším střelcem v dějinách mistrovství Evropy, když se dvakrát trefil do sítě Švýcarska. Jeho rekord však neměl dlouhé trvání. Rooneyho rekord překonal hned o čtyři dny později švýcarský hráč Johan Vonlanthen, který vstřelil gól do sítě Francie. Rooney se však zranil ve čtvrtfinále proti domácímu Portugalsku a jeho Anglie byla následně vyřazena po penaltovém rozstřelu, který skončil 6:5 v neprospěch Anglie.

    Na MS 2006 v Německu se Rooney nemusel dokonce ani podívat. V ligovém zápase Chelsea Londýn – Manchester United (3:0) se Rooney vážně zranil a do začátku turnaje nebylo vůbec jisté, zda tuto velkolepou fotbalovou akci stihne. Rentgen odhalil vážnou zlomeninu nohy a počítalo se s tím, že Rooney mistrovství nestihne. Nakonec však na MS odletěl a tento fotbalový svátek stihl. Zpočátku se myslelo, že Rooney nenastoupí k žádnému zápasu v základní skupině, ale nakonec nastoupil již v druhém zápase proti Trinidadu a Tobagu, který Anglie vyhrála 2:0 a zajistila si postup do osmifinále. Rooney střídal v 58.minutě Michaela Owena a ačkoli neskóroval, fanoušci Anglie byli rádi, že vidí opět svoji hvězdu běhat po trávníku.

    V osmifinále proti Ekvádoru nastoupil Rooney v základní sestavě anglického mužstva a velmi aktivním výkonem pomohl Anglii k vítězství 1:0. Vše nasvědčovalo tomu, že je Rooney opět plně zdráv a dostává so do herní pohody. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku šlápl na Ricarda Carvalha a viděl od rozhodčího Horacia Elizonda červenou kartu. Později se Rooney vyjádřil v tom smyslu, že šlápnutí na protihráče nebylo úmyslné. Anglie nakonec podlehla Portugalsku na pokutové kopy a se šampionátem se rozloučila.

    Rooneyho kariéra byla doposud poskvrněna momenty, ve kterých se Wayne nezachoval zrovna disciplinovaně. Se svou nedisciplinovaností se potýká dodnes. V Lize mistrů 2005/2006 neunesl Rooney verdikt rozhodčího v zápase Manchesteru s Villarrealem (0:0) a po ironickém zatleskání uviděl od rozhodčího Kima Miltona Nielsena červenou kartu a šel..

        
Žádné komentáře
 
Web byl založen 24.11.2008 !!